AKTUALNO
Didaktička sredstva na svakom koraku
Svaki tjedan u većim trgovinama mogu se pronaći zanimljive igračke koje u djece potiču logičko zaključivanje, učenje životinja, boja, brojeva itd. Te su igračke također pogodne za poučavanje stranoga jezika, pogotovo kada su u pitanju mlađi uzrasti.
Djeci su zanimljive jer su šarenih boja, a gotovo uvijek zahtijevaju određenu manipulaciju koja dodatno potiče učenje i pamćenje.
S jednostavnom abecedom koja je prije svega namijenjena za magnetnu ploču, u nastavi engleskog jezika mogu se odraditi sljedeće aktivnosti:
- • učenje i ponavljanje abecede
- • učenje i ponavljanje boja
- • ponavljanje i spelling vježbe (životinje, školski predmeti, brojevi, dani u tjednu, godišnja doba itd.)
Granica je samo mašta i kreativnost, a djeca će uživati kada mogu „učiti rukama“. Svaku je aktivnost moguće prilagoditi i učiniti kompleksnijom ovisno o dobi mladih učenika.
Pojmovnik koronavirusa
Pandemija bolesti COVID-19 donijela je niz novih koncepata, spoznaja i nazivlja koje je naglo ušlo u hrvatski jezik. Kako bi informacije i nova saznanja bili jasni svima, a ne samo stručnjacima, potrebno je komunicirati jasno i jednoznačno, a za to je potreban i određeni „rječnik“, tj. sustav pojmova koji će razumjeti svi govornici hrvatskog jezika. Budući da je jezik izvornik koronavirusne terminologije ponajviše engleski, u hrvatskom neke pojmove trebamo prilagoditi.
Znamo da je pandemija utjecala na sve aspekte našeg života, od svakodnevnih aktivnosti sve do znanosti. O njezinu utjecaju piše se ne samo u biomedicinskim znanostima nego i u društvenim i humanističkim znanostima – knjižničarstvu, obrazovnim znanostima, i sl.
Zbog jasne komunikacije i međusobnog razumijevanja znanosti i društva uopće, potrebno je ujednačiti terminologiju koja se koristi kada je u pitanju koronavirus. Stoga je Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje osmislio rješenje – Pojmovnik koronavirusa. U tom pojmovniku, dostupnom na mrežnim stranicama Instituta naći ćete predloženo nazivlje (abecednim redom) za brojne koncepte koji se vežu uz koronavirus i pandemiju koja je trenutno iza nas, ali njezin utjecaj osjetit ćemo još neko vrijeme.
Pojmovnik je dostupan na mrežnoj stranici: https://jezik.hr/koronavirus/
Hrvatski kao službeni jezik!
23. listopada 1847. godine hrvatski je jezik postao službeni.
Dogodilo se to kada je Ivan Kukuljević Sakcinski na posljednjem staleškome zasjedanju Hrvatskoga sabora istaknuo potrebu uvođenja službenog jezika u javne službe.
Sabor je njegov prijedlog razmotrio i odlučio uvesti hrvatski jezik kao službeni u javnu upotrebu. Bio je to rezultat duge borbe i nastojanja da se prihvati i koristi jedinstveni pravopis i jedan jedinstveni ilirski, tj. štokavski jezik. Na taj način prevladala bi se regionalna i dijalektalna rascjepkanost.
Godine 2022. obilježeno je 175 godina hrvatskog kao službenog jezika.